| Mobile Computing Platform | Intel® Core™ i5-1235U Processor |
| Max. 4.4GHz with Intel® Turbo Boost Technology |
| – 12MB Intel® Smart Cache |
| Platform options: |
| Intel® Core™ i5-1245U vPro® Processor |
| Max. 4.4GHz with Intel® Turbo Boost Technology |
| – 12MB Intel® Smart CacheIntel® Core™ i7-1255U Processor |
| Max. 4.7GHz with Intel® Turbo Boost Technology |
| – 12MB Intel® Smart CacheIntel® Core™ i7-1265U vPro® Processor |
| Max. 4.8GHz with Intel® Turbo Boost Technology |
| – 12MB Intel® Smart Cache |
| Graphics | Intel® Iris® Xe Graphics i |
| Display | 11.6″ Wide Viewing Angle TFT LCD FHD (1920 x 1080) |
| Protection film |
| 1,000 nits LumiBond display with |
| Getac sunlight readable technology |
| Capacitive multi-touch screen |
| Storage & Memory | 8GB DDR4 |
| Optional: 16GB / 32GB / 64GB DDR4 |
| 256GB PCIe NVMe SSD |
| Optional: 512GB / 1TB / 2TB PCIe NVMe SSD |
| Keyboard | LED backlit membrane keyboard |
| Optional: Rubber keyboard |
| Power button |
| 5 tablet programmable buttons |
| Pointing Device | Touchscreen |
| – Capacitive multi-touch screen |
| – Optional: Dual mode touchscreen |
| (multi-touch and digitizer) |
| Touchpad |
| – Glide touchpad with left-click and right-click buttons |
| Audio | Integrated stereo speakers |
| Integrated microphone |
| Expansion Slot | Smart card reader ii |
| Optional: SD Card + Smart card reader ii |
| Optional: 1D/2D imager barcode reader ii |
| I/O Interface | 5MP webcam x 1 iii |
| Audio in/out combo x 1 |
| DC in Jack x 1 |
| Thunderbolt™ 4 Type-C x 1 |
| USB 3.2 Gen 2 Type-A x 2 |
| LAN (RJ45) x 1 |
| HDMI 2.0 x 1 |
| Serial port (9-pin; D-sub) x 1 |
| Docking connector x 1 |
| Optional: SIM card slot x 1 (Mini-SIM, 2FF) iv |
| Optional: Windows Hello face-authentication |
| FHD camera (front-facing) x 1 iii |
| Optional: RF antenna pass-through for GPS, |
| WWAN and WLAN |
| Optional: 8MP auto focus rear camera x 1 |
| Communication Interface | 10/100/1000 base-T Ethernet |
| Intel® Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax |
| Bluetooth (v5.3) v |
| Optional: Dedicated GPS vii |
| Optional: 4G LTE mobile broadband vi, iv, xvi |
| Optional: 5G Sub-6 iv, vi, xvi |
| Optional: Dual SIM (Mini-SIM 2FF and e-SIM) iv, vi |
| Security Feature | TPM 2.0 |
| Kensington lock |
| Optional: Intel® vPro® Technology |
| Optional: Fingerprint reader |
| Optional: HF RFID reader vii |
| Smart card reader |
| Optional: Windows Hello face-authentication |
| FHD camera (front-facing) iii |
| Optional: Absolute Persistence® |
| Power | AC adapter (65W, 100-240VAC, 50/60Hz) |
| Li-ion battery (11.1V, typical 2100mAh; min. 2040mAh) x 2 |
| LifeSupport™ battery swappable technology |
| Dimension (W x D x H) & Weight | 313 x 238 x 39mm (12.32″ x 9.37″ x 1.53″) |
| 2.1kg (4.63lbs) viii |
| Rugged Feature | MIL-STD-810H certified |
| IP65 certified |
| MIL-STD-461G certified ix |
| Vibration & 4ft (1.2m) drop resistant x |
| Optional: ANSI/UL 121201, CSA C22.2 NO. 213 |
| (Class I, Division 2, Groups A, B, C, D) xi |
| Optional: Salt fog certified |
| Environmental Specifications | Temperature xii: |
| – Operating: -29°C to 63°C / -20°F to 145°F |
| – Storage: -51°C to 71°C / -60°F to 160°F |
| Humidity: |
| – 95% RH, non-condensing |
| Pre-installed Software | Getac Utility |
| Getac Camera |
| Getac Geolocation |
| Getac Barcode Manager xiii |
| Optional: Absolute Secure Endpoint |
| Optional: Absolute Secure Access |
| Optional software | Getac Driving Safety Utility |
| Getac Monitoring |
| Getac VGPS Utility xiv |
| Accessories | Battery (11.1V, typical 2100mAh; min. 2040mAh) |
| AC adapter (65W, 100-240VAC) |
| Capacitive stylus with tether |
| Optional: |
| Carry bag |
| Battery (11.1V, typical 2100mAh; min. 2040mAh) |
| Multi-Bay charger (Dual-Bay) |
| Multi-Bay charger (Eight-Bay) |
| AC adapter (65W, 100-240VAC) |
| Office dock AC adapter (90W, 100-240VAC) |
| MIL-STD-461 AC adapter (90W, 100-240VAC) |
| DC-DC vehicle adapter (120W, 11-32VDC) |
| Digitizer pen with tether |
| Capacitive stylus with tether |
| Protection film |
| Hard handle |
| X strap |
| Shoulder strap (2-point) |
| Vehicle cradle xv |
| Vehicle dock xv |
| Office dock |
| Spare SSD kit |
| 100W Type-C adapter |
| Getac rugged keyboard |
| Getac DS100 USB-C docking station with AC adapter |
| Bumper-to-Bumper Warranty | Accidents can take your equipment out of service when |
| you least expect it, especially in a rugged environment, |
| which can cause costly equipment downtime. |
| That is why Getac has introduced accidental damage as |
| standard under our Bumper-to-Bumper warranty, to help |
| minimize your enterprise IT costs. |
| Bumper-to-Bumper is your hassle-free guarantee. That |
| means you can depend on us to have your unit back in |
| service within days. |
| Standard |
| 3 years Bumper-to-Bumper |