| Mobile Computing Platform | Intel® Xeon® W-11865MRE vPro® Processor |
| Max. 4.7GHz with Intel® Turbo Boost Technology |
| – 24 MB Intel® Smart Cache |
| Graphics | Intel® UHD Graphics |
| Display | 15.6″ TFT LCD FHD (1920 x 1080) |
| Protection film |
| 1,000 nits LumiBond display |
| with Getac sunlight readable technology |
| Optional: Capacitive multi-touch screen |
| Storage & Memory | 32GB DDR4 |
| Optional: 64GB / 128GB DDR4 |
| 1TB Enterprise PCIe SSD |
| Optional: 2TB Enterprise PCIe SSD |
| Optional: 2nd Storage: |
| 1TB / 2TB Enterprise PCIe SSD |
| Optional: 3rd Storage: |
| 1TB / 2TB Enterprise PCIe SSD |
| Disk management: RAID 5 i |
| Keyboard | LED backlit membrane keyboard |
| with integrated numeric keypad |
| Pointing Device | Touchscreen |
| – Optional: Capacitive multi-touch screen |
| Touchpad |
| – Touchpad with two buttons |
| Audio | Integrated stereo speakers |
| Integrated dual-array microphone |
| Expansion Slot | Smart card reader |
| Optional: ExpressCard 54 + PCMCIA Type II ii |
| Optional: 2nd ExpressCard 54 |
| or 2nd PCMCIA Type II iii |
| Optional: SD card reader |
| Multimedia Bay | Optional: DVD super multi drive ii, iv |
| or Blu-Ray super multi drive iv |
| X Bay | Optional: Enterprise PCIe SSD 4TB (1TB x 4) maximum |
| expandable to 16TB (2TB x 8) |
| Disk management: RAID 0, RAID 1, RAID 5 |
| I/O Interface | 5MP webcam x 1 |
| Thunderbolt™ 4 Type C x 1 xvii |
| USB 3.2 Gen 2 Type-A x 4 |
| LAN (RJ-45) x 2 |
| Audio in/out combo x 1 |
| DC in Jack x 1 |
| HDMI 2.0 x 1 |
| Display port x 1 |
| Serial port (9-pin; D-sub) x 1 |
| External VGA (15-pin; D-sub) x1 or 2nd |
| serial port (9-pin; D-sub) x 1 v |
| Optional: 3rd Serial port (9-pin; D-sub) x 1 ii |
| Communication Interface | 5M webcam x 1 |
| Thunderbolt™ 4 Type C x 1 |
| USB 3.2 Gen 2 Type-A x 4 |
| LAN (RJ-45) x 2 |
| Audio in/out combo x 1 |
| DC in Jack x 1 |
| HDMI 2.0 x 1 |
| Display port x 1 |
| Serial port (9-pin; D-sub) x 1 |
| External VGA (15-pin; D-sub) x1 or 2nd |
| serial port (9-pin; D-sub) x 1 v |
| Optional: 3rd Serial port (9-pin; D-sub) x 1 ii |
| Communication | 2.5GBASE-T Ethernet |
| Security Feature | TPM 2.0 |
| Kensington lock |
| Smart card reader |
| Intel ® vPro ® Technology |
| Getac Disk Wipe xvi |
| Optional: Absolute Persistence® |
| Power | AC adapter (230W, 100-240VAC, 50/60Hz) |
| Battery (10.8V, typical 6900mAh; min. 6600mAh) x 2 |
| Optional: Battery (10.8V, typical 6900mAh; |
| min. 6600mAh) x 2 ii |
| Dimension (W x D x H) & Weight | X600 Server: |
| 412 x 322 x 52.5mm (16.22″ x 12.68″ x 2.07″) vii |
| 4.41kg (9.72lbs) vi, viiX600 Server RAID: |
| 412 x 322 x 108.8mm (16.22″ x 12.68 x 4.28″) viii |
| 8.51kg (18.76lbs) vi, viii |
| Rugged Feature | MIL-STD-810H certified |
| IP66 certified |
| MIL-STD-461G certified ix |
| Vibration and 3ft (0.9m) drop resistant x |
| Environmental Specification | Temperature xi : |
| – Operating: -29°C to 63°C / -20°F to 145°F |
| – Storage: -51°C to 71°C / -60°F to 160°F |
| Humidity: |
| – 95% RH, non-condensing |
| Pre-installed Software | Getac Utility |
| Optional: Absolute Secure Endpoint |
| Optional: Absolute Secure Access |
| Accessories | Battery (10.8V, typical 6900mAh; |
| min. 6600mAh) x 2 xii |
| AC adapter (150W, 100-240VAC, 50/60Hz) xii |
| Capacitive stylus with tether |
| Optional: |
| Backpack |
| Battery (10.8V, typical 6900mAh; min. 6600mAh) |
| Multi-Bay charger (Dual-Bay) |
| Multimedia bay DVD super multi drive ii, iv |
| Multimedia bay Blu-Ray super multi drive iv |
| AC adapter (150W, 100-240VAC, 50/60Hz) xiii |
| AC adapter (230W, 100-240VAC, 50/60Hz) |
| MIL-STD-461 AC adapter (230W, 100-240VAC) ix |
| Capacitive stylus with tether |
| Protection film |
| Spare SSD kit xiv |
| X-Bay SSD kit xv |
| Bumper-to-Bumper Warranty | Accidents can take your equipment out of |
| service when you least expect it, especially in a |
| rugged environment, which can cause costly |
| equipment downtime. That is why Getac has |
| introduced accidental damage as standard |
| under our Bumper-to-Bumper warranty, to help |
| minimize your enterprise IT costs. Bumper-toBumper |
| is your hassle-free guarantee. That |
| means you can depend on us to have your unit |
| back in service within days. |
| Standard |
| 3 years Bumper-to-Bumper |