| Mobile Computing Platform | Intel® Core™ i5-1340P Processor |
| Max. 4.6GHz with Intel® Turbo Boost Technology |
| – 12 MB Intel® Smart Cache |
| Platform options: |
| Intel® Core™ i5-1350P vPro® Processor |
| Max. 4.7GHz with Intel® Turbo Boost Technology |
| – 12 MB Intel® Smart CacheIntel® Core™ i7-1360P Processor |
| Max. 5.0GHz with Intel® |
| Turbo Boost Technology |
| – 18 MB Intel® Smart CacheIntel® Core™ i7-1370P vPro® Processor |
| Max. 5.2GHz with Intel® Turbo Boost Technology |
| – 24 MB Intel® Smart Cache |
| Graphics | Intel® Iris® Xe Graphics i |
| Intel® UHD Graphics |
| Optional: NVIDIA® GeForce® |
| GTX 1650 4GB discrete graphics controller ii, iii, iv |
| Display | 14″ TFT LCD HD (1366 x 768) |
| Protection film |
| 1,000 nits display with Getac sunlight readable technology |
| Optional: 14″ TFT LCD HD (1366 x 768) |
| 1000 nits display with Getac sunlight readable technology and |
| capacitive multi-touch screen |
| Optional: 14″ Wide Viewing Angle TFT LCD FHD (1920 x 1080) |
| 1000 nits display with Getac sunlight readable technology |
| Optional: 14″ Wide Viewing Angle TFT LCD FHD (1920 x 1080) |
| 1000 nits display with Getac sunlight readable technology and |
| capacitive multi-touch screen |
| Storage & Memory | 8GB DDR5 |
| Optional: 16GB / 32GB / 64GB DDR5 |
| 256GB PCIe NVMe SSD |
| Optional: 512GB / 1TB / 2TB PCIe NVMe SSD |
| Optional: Multimedia bay 2nd storage: 512GB / |
| 1TB SATA SSD iii |
| Keyboard | LED backlit membrane keyboard |
| Pointing Device | Touchscreen |
| – Optional: Capacitive multi-touch screen |
| Touchpad |
| – Glide touchpad with multi-touch |
| Audio | Integrated stereo speakers |
| Integrated dual-array microphone |
| Expansion Slot | Optional: Smart card reader |
| Multimedia Bay | Weight saver |
| Optional: 1D/2D imager barcode reader iii |
| Optional: DVD super multi drive iii, v |
| Optional: Multimedia bay battery iii, v |
| Optional: Blu-Ray super multi drive iii, v |
| Optional: 2nd storage iii, v |
| Communication Interface | Audio in/out combo x 1 |
| DC in Jack x 1 |
| USB 3.2 Gen 1 Type-A x 1 |
| USB 3.2 Gen 2 Type-A x 2 |
| Thunderbolt™ 4 Type-C x 1 |
| Optional: MicroSD x 1 |
| LAN (RJ45) x 1 |
| HDMI 2.0 x 1 |
| Docking connector x 1 |
| Optional: 5MP webcam x 1 |
| Optional: SIM card slot x 1 (Mini-SIM, 2FF) vi |
| Optional: Windows Hello face-authentication 5MP camera |
| (front-facing) x 1 vii |
| Optional: RF antenna pass-through for GPS, |
| WWAN and WLAN |
| Configurable I/O options : |
| 1. Serial port (9-pin; D-sub) + VGA port (15-pin; D-sub) + 2nd |
| LAN (RJ45) |
| 2. Serial port (9-pin; D-sub) + VGA port (15-pin; D-sub) + |
| PowerShare USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| 3. Serial port (9-pin; D-sub) + Display port + 2nd LAN (RJ45) |
| 4. Serial port (9-pin; D-sub) + Display port + PowerShare |
| USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Communication | 10/100/1000 base-T Ethernet |
| Intel® Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax |
| Bluetooth (v5.3) viii |
| Optional: Dedicated L1/L5 GPS ix |
| Optional: 4G LTE mobile broadband with integrated GPS vi,ix, x |
| Optional: 5G Sub-6 with integrated L1/L5 GPS vi,ix, x |
| Optional: Dual SIM (Mini-SIM 2FF and e-SIM) vi, xi |
| Security Feature | TPM 2.0 |
| Kensington lock |
| Optional: Intel® vPro® Technology |
| Optional: Fingerprint reader |
| Optional: HF RFID reader xii |
| Optional: Smart card reader |
| Optional: Windows Hello face-authentication 5M camera |
| (front-facing) vii |
| Optional: Absolute Persistence® |
| Power | AC adapter (90W, 100-240VAC, 50/60Hz) |
| Li-ion battery (10.8V, typical 6900mAh; min. 6600mAh) |
| Optional: AC adapter (120W, 100-240VAC, 50/60Hz) ii |
| Optional: Multimedia bay battery |
| (11.1V, typical 4200mAh; min. 3980mAh) iii |
| Optional: 2nd battery |
| (10.8V, typical 6900mAh; min. 6600mAh) |
| Dimension (W x D x H) & Weight | 350 x 293 x 38.5mm (13.8″ x 11.5″ x 1.5″) |
| 2.38kg (5.25lbs) xiii |
| Rugged Feature | MIL-STD-810H certified |
| IP53 certified |
| Splash resistant keyboard |
| Vibration & 3ft (0.9m) drop resistant xiv |
| Sealed ports and connectors |
| Shock-protected removable SSD |
| Environmental Specification | Temperature xv : |
| – Operating: -29°C to 63°C / -20°F to 145°F xvi |
| – Storage: -51°C to 71°C / -60°F to 160°F |
| Humidity: |
| – 95% RH, non-condensing |
| Pre-installed Software | Getac Utility |
| Getac Geolocation |
| Getac Barcode Manager xvii |
| Optional: Absolute Secure Endpoint |
| Optional: Absolute Secure Access |
| Optional software | Getac Driving Safety Utility |
| Getac Monitoring |
| Getac VGPS Utility xviii |
| Accessories | Battery (10.8V, typical 6900mAh; min. 6600mAh) |
| AC adapter (90W, 100-240VAC, 50/60Hz) |
| Capacitive stylus with tether |
| Optional: |
| Carry bag |
| Battery (10.8V, typical 6900mAh; min. 6600mAh) |
| Multimedia 2nd SSD iii |
| Multimedia bay battery |
| (11.1V, typical 4200mAh; min. 3980mAh) iii |
| Multi-Bay charger (Dual-Bay) |
| Multi-Bay charger (Eight-Bay) |
| AC adapter (120W, 100-240VAC, 50/60Hz) ii |
| DC-DC vehicle adapter (120W, 11-32VDC) |
| Capacitive stylus with tether |
| Protection film |
| Vehicle cradle xix |
| Vehicle dock xix |
| Office dock |
| 100W Type-C adapter xx |
| Getac DS100 USB-C docking station with AC adapter |
| Warranty | Nothing says quality like a manufacturer standing behind |
| their product. We’ve designed the notebook from the |
| inside out to survive drops, shocks, spills, vibration and |
| more. We’re confident in our quality and that’s why it |
| comes standard with the industry leading 3 years warranty. |
| It’s the peace-of-mind protection of knowing you’re |
| covered. |
| Standard |
| 3 years limited warranty |