| CPU (Mobile Computing Platform) | Intel® Core™ Ultra 5 processor 125U |
| Max. 4.3GHz with Intel® Turbo Boost Technology |
| – 12 MB Intel® Smart Cache |
| Platform options: |
| Intel® Core™ Ultra 5 processor 135U, vPro® Enterprise i |
| Max. 4.4GHz with Intel® Turbo Boost Technology |
| – 12 MB Intel® Smart CacheIntel® Core™ Ultra 7 processor 155U |
| Max. 4.8GHz with Intel® Turbo Boost Technology |
| – 12 MB Intel® Smart CacheIntel® Core™ Ultra 7 processor 165U, vPro® Enterprise i |
| Max. 4.9GHz with Intel® Turbo Boost Technology |
| – 12 MB Intel® Smart Cache |
| Graphics | Intel® Graphics |
| Optional: NVIDIA® Quadro® RTX A500 |
| discrete graphics controller ii, iii |
| NPU | Intel® AI Boost |
| Display | 15.6″ TFT LCD FHD (1920 x 1080) |
| Protection film |
| 1,000 nits display with Getac sunlight readable technology |
| Optional: Capacitive multi-touch LumiBond screen |
| Storage & Memory | 8GB DDR5 |
| Optional: 16GB / 32GB / 64GB DDR5256GB PCIe NVMe SSD |
| Optional: 512GB / 1TB / 2TB PCIe NVMe SSDOptional: Multimedia bay 2nd storage: 512GB / |
| 1TB SATA SSD iii, iv, v |
| Keyboard | LED backlit membrane keyboard |
| Pointing Device | Touchscreen |
| – Optional: Capacitive multi-touch screen touchpad |
| – Glide touchpad with multi-touch |
| Audio | Integrated stereo speakers |
| Integrated dual-array microphone |
| Expansion Slot | Optional: Smart card reader |
| Multimedia Bay | Weight saver |
| Optional: 1D/2D imager barcode reader iii |
| Optional: DVD super multi drive iii, iv, xvii |
| Optional: 2nd Storage iii, iv, v |
| Optional: NVIDIA® Quadro® |
| RTX A500 discrete graphics controller ii, iii |
| I/O Interface | Audio in/out combo x 1 |
| DC in Jack x 1 |
| USB 3.2 Gen 2 Type-A x 2 |
| Thunderbolt™ 4 Type-C x 1 |
| Optional: MicroSD x 1 |
| LAN (RJ45) x 1 |
| HDMI 2.0 x 1 |
| Docking connector x 1 |
| Optional: 5MP webcam x 1 vii |
| Optional: SIM card slot x 1 (Nano-SIM, 4FF) vi |
| Optional: Windows Hello face-authentication 5MP camera |
| (front-facing) x 1 vii |
| Optional: RF antenna pass-through for GPS, WWAN and |
| WLAN |
| Optional: Thunderbolt™ 4 Type-C x 1 i |
| Configurable I/O options : |
| 1. LAN (RJ45) viii + Serial port (9-pin; D-sub) + VGA port |
| (15-pin; D-sub) |
| 2. USB 3.2 Gen 1 Type-A + Serial port (9-pin; D-sub) + |
| Display port |
| Communication Interface | 10/100/1000 base-T Ethernet |
| Intel® Wi-Fi 7 BE200, 802.11be |
| Bluetooth (v5.4) ix |
| Optional: 2.5GBASE-T Ethernet viii |
| Optional: Dedicated GPS with L1/L5 |
| Optional: 4G LTE mobile broadband with integrated GPS vi, xii |
| Optional: 5G Sub-6 with integrated GPS vi, xi, xii |
| Optional: Dual SIM (Nano-SIM 4FF and e-SIM) vi, x |
| Security Feature | TPM 2.0 |
| Kensington lock |
| Optional: Intel® vPro® Technology i |
| Optional: Fingerprint reader |
| Optional: HF RFID reader xiii |
| Optional: Windows Hello face-authentication 5MP camera |
| (front-facing) vii |
| Optional: Absolute Persistence® |
| Power | Battery (10.8V, typical 6900mAh; min. 6600mAh) |
| AC adapter (65W, 100-240VAC) |
| Optional: 2nd battery (10.8V, typical 6900mAh; min. 6600mAh) ii |
| Optional: AC adapter (90W, 100-240VAC, 50/60Hz) ii |
| Dimension (W x D x H) & Weight | 375 x 277 x 39mm (14.8″ x 10.9″ x 1.5″) |
| 2.35 kg (5.18lbs) xiv |
| Rugged Feature | MIL-STD-810H certified |
| IP53 certified |
| Vibration & 3ft (0.9m) drop resistant xv |
| Environmental Specifications | Temperature xvi: |
| – Operating: -29˚C to 63°C / -20°F to 145°F xvii |
| – Storage: -51°C to 71°C / -60°F to 160°F |
| Humidity: |
| – 95% RH, non-condensing |
| Pre-installed Software | Getac Utility |
| Getac Geolocation |
| Getac Barcode Manager xviii |
| Optional: Absolute Secure Endpoint |
| Optional: Absolute Secure Access |
| Optional software | Getac Driving Safety Utility |
| Getac Monitoring |
| Getac VGPS Utility xix |
| Accessories | Battery (10.8V, typical 6900mAh; min. 6600mAh) |
| AC adapter (65W, 100-240VAC) |
| Optional: |
| Carry bag |
| Battery (10.8V, typical 6900mAh; min. 6600mAh) |
| Multimedia 2nd SSD iii, iv, v, xx |
| Multimedia bay DVD super multi drive iii, iv, xix |
| AC adapter (90W, 100-240VAC, 50/60Hz) i |
| DC-DC vehicle adapter (120W, 11-32VDC) |
| Multi-Bay charger (Dual-Bay) |
| Multi-Bay charger (Eight-Bay) |
| Capacitive stylus with tether |
| Protection film |
| Vehicle cradle |
| Vehicle dock xxi |
| Spare SSD kit |
| 100W Type-C adapter |
| Getac DS100 USB-C docking station with AC adapter |
| Warranty | Nothing says quality like a manufacturer standing behind |
| their product. We’ve designed the notebook from the |
| inside out to survive drops, shocks, spills, vibration and |
| more. We’re confident in our quality and that’s why it |
| comes standard with the industry leading 3 years warranty. |
| It’s the peace-of-mind protection of knowing you’re |
| covered. |
| Standard |
| 3 years limited warranty |