| CPU (Mobile Computing Platform) | AMD Ryzen™ AI 5 340 Processor |
| (6-core/12-thread, 22MB cache, up to 4.8 GHz max boost) |
| Platform options: |
| AMD Ryzen™ AI 5 PRO 340 Processor |
| (6-core/12-thread, 22MB cache, up to 4.8 GHz max boost) |
| AMD Ryzen™ AI 7 350 Processor |
| (8-core/16-thread, 24MB cache, up to 5.0 GHz max boost) |
| AMD Ryzen™ AI 7 PRO 350 Processor |
| (8-core/16-thread, 24MB cache, up to 5.0 GHz max boost) |
| Graphics | AMD Radeon™ 840M |
| (For AMD Ryzen™ AI 5 340 Processor) |
| AMD Radeon™ 860M |
| (For AMD Ryzen™ AI 7 350 Processor) |
| Optional: NVIDIA® Quadro® |
| RTX A500 discrete graphics controller i, ii |
| NPU | AMD XDNA™ 2 (Up to 50 TOPS) |
| Display | 15.6″ TFT LCD FHD (1920 x 1080) |
| Protection film |
| 1,000 nits display with Getac sunlight readable technology |
| Optional: Capacitive multi-touch LumiBond screen |
| Storage & Memory | 16GB DDR5 |
| Optional: 32GB / 64GB DDR5 |
| 256GB PCIe NVMe SSD |
| Optional: 512GB / 1TB / 2TB PCIe NVMe SSD |
| Keyboard | LED backlit membrane keyboard |
| Pointing Device | Touchscreen |
| – Optional: Capacitive multi-touch screen |
| Touchpad |
| – Glide touchpad with multi-touch |
| Audio | Integrated stereo speakers |
| Integrated dual-array microphone |
| Expansion Slot | Optional: Smart card reader |
| Multimedia Bay | Weight saver |
| Optional: 1D/2D imager barcode reader ii |
| Optional: NVIDIA® Quadro® |
| RTX A500 discrete graphics controller i, ii |
| I/O Interface | Audio in/out combo x 1 |
| DC in Jack x 1 |
| USB4 Type-C x 1 |
| USB 3.2 Gen 2 Type-A x 1 |
| USB 3.2 Gen 1 Type-A x 1 |
| Optional: MicroSD x 1 |
| LAN (RJ45) x 1 |
| HDMI 2.0 x 1 |
| Optional: SIM card slot x 1 (Nano-SIM, 4FF) iii |
| Windows Hello face-authentication |
| 5MP camera (front-facing) x 1 |
| Docking connector x 1 |
| Optional:USB4 Type-C x 1 |
| Optional: RF antenna pass-through for GPS, |
| WWAN , and WLAN |
| Configurable I/O options : |
| 1. LAN (RJ45) iv + Serial port (9-pin; D-sub) |
| + USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| 2. LAN (RJ45) iv + Serial port (9-pin; D-sub) |
| + Rugged USB Type-C |
| Communication Interface | 10/100/1000 base-T Ethernet |
| Intel® Wi-Fi 7, 802.11be |
| Bluetooth (v5.4) v |
| Optional: 2.5GBASE-T Ethernet iv |
| Optional: Dual SIM (Nano-SIM 4FF and e-SIM) iii, vi |
| Optional: 4G LTE mobile broadband with integrated GPS iii, viii |
| Optional: 5G Sub-6 with integrated GPS iii, vii, viii |
| Optional: Dedicated GPS with L1/L5 |
| Security Feature | TPM 2.0 |
| Kensington lock |
| Windows Hello face-authentication 5MP camera (front-facing) |
| Optional: AMD PRO Technology |
| Optional: Fingerprint reader |
| Optional: HF RFID reader ix |
| Optional: Absolute Persistence® |
| Power | Battery (10.8V, typical 6900mAh; min. 6600mAh) |
| AC adapter (65W, 100-240VAC) |
| Optional: 2nd battery (10.8V, typical 6900mAh; min. 6600mAh) i |
| Optional: AC adapter (90W, 100-240VAC, 50/60Hz) i |
| Dimension (W x D x H) & Weight | 375 x 277 x 39mm (14.8″ x 10.9″ x 1.5″) x |
| 2350g (5.18lbs) x |
| Rugged Feature | MIL-STD-810H certified |
| IP53 certified |
| Vibration & 3ft (0.9m) drop resistant xi |
| Environmental Specifications | Temperature xii : |
| – Operating: -29˚C to 63°C / -20°F to 145°F |
| – Storage: -51°C to 71°C / -60°F to 160°F |
| Humidity: |
| – 95% RH, non-condensing |
| Pre-installed Software | Getac Utility |
| Getac Geolocation |
| Getac Barcode Manager xiii |
| Optional: Absolute Secure Endpoint |
| Optional: Absolute Secure Access |
| Optional software | Getac Driving Safety Utility |
| Getac Monitoring |
| Getac VGPS Utility xiv |
| Accessories | Battery (10.8V, typical 6900mAh; min. 6600mAh) |
| AC adapter (65W, 100-240VAC) |
| Optional: |
| Carry bag |
| Battery (10.8V, typical 6900mAh; min. 6600mAh) |
| AC adapter (90W, 100-240VAC, 50/60Hz) i |
| DC-DC vehicle adapter (120W, 11-32VDC) |
| Multi-Bay charger (Dual-Bay) |
| Multi-Bay charger (Eight-Bay) |
| Capacitive stylus with tether |
| Protection film |
| Vehicle cradle |
| Vehicle dock xv |
| Spare SSD kit |
| 100W Type-C adapter |
| Getac DS100 USB-C docking station with AC adapter |
| Rugged USB-C Cable |
| Warranty | Nothing says quality like a manufacturer standing behind |
| their product. We’ve designed the notebook from the |
| inside out to survive drops, shocks, spills, vibration and |
| more. We’re confident in our quality and that’s why it |
| comes standard with the industry leading 3 years warranty. |
| It’s the peace-of-mind protection of knowing you’re |
| covered. |
| Standard |
| 3 years limited warranty |