| Mobile Computing Platform | Intel® Core™ Ultra 5 processor 225H |
| Max. 4.9GHz with Intel® Turbo Boost Technology |
| – 18MB Intel® Smart Cache |
| Platform options: |
| Intel® Core™ Ultra 5 processor 235H, vPro® Enterprise |
| Max. 5.0GHz with Intel® Turbo Boost Technology |
| – 18MB Intel® Smart CacheIntel® Core™ Ultra 7 processor 255H |
| Max. 5.1GHz with Intel® Turbo Boost Technology |
| – 24MB Intel® Smart CacheIntel® Core™ Ultra 7 processor 265H, vPro® Enterprise |
| Max. 5.3GHz with Intel® Turbo Boost Technology |
| – 24MB Intel® Smart Cache |
| Graphics | Intel® Arc™ Graphics i |
| Optional: NVIDIA® Quadro® |
| RTX A500 4GB discrete graphic controller ii, iii |
| NPU | Intel® AI Boost |
| Display | 13.3″ Wide Viewing Angle TFT LCD FHD (1920 x 1080) |
| Protection film |
| 1,400 nits LumiBond display with |
| Getac sunlight readable technology |
| Capacitive multi-touch screen |
| Storage & Memory | 16GB DDR5 |
| Optional: 32GB / 64GB DDR5 |
| 256GB PCIe NVMe SSD |
| Optional: 512GB / 1TB / 2TB PCIe NVMe SSD |
| Optional 2nd storage iv: |
| 256GB / 512GB / 1TB / 2TB PCIe NVMe SSD |
| Optional multimedia bay storage : 1TB / 2TB SATA SSD |
| Keyboard | LED backlit membrane keyboard |
| Pointing Device | Touchscreen |
| – Capacitive multi-touch screenTouchpad |
| – Touchpad with two buttons |
| Audio | Integrated stereo speakers |
| Integrated dual-array microphone |
| Expansion Slot | Smart card reader x 1 |
| Optional: Micro SD card reader x 1 |
| Optional: Discrete graphics controller, or PCMCIA Type II, |
| or ExpressCard 54 iii |
| Optional: 1D/2D imager barcode reader |
| Multimedia Bay | Configurable options v, vi : |
| 1. Optional: DVD super multi drive, or Blu-Ray super multi drive, |
| or 3rd storage |
| 2. Optional: 3rd battery |
| I/O Interface | 5MP webcam x 1 vii |
| Audio in/out combo x 1 |
| DC in Jack x 1 |
| PowerShare USB 3.2 x 1 |
| USB 3.2 Gen 2 Type-A x 1 |
| Thunderbolt™ 4 Type-C x 1 viii |
| LAN (RJ45) x 1 |
| HDMI 2.0 x 1 |
| Docking connector x 1 |
| Optional: SIM card slot x 1 (Mini-SIM, 2FF) ix |
| Optional: Windows Hello face-authentication |
| 5MP camera (front-facing) x 1 vii |
| Optional: RF antenna pass-through for GPS, WWAN and WLAN |
| Configurable I/O options x: |
| 1. Serial port (9-pin; D-sub) x 1 + External VGA (15-pin; D-sub) x 1 |
| 2. Serial port (9-pin; D-sub) x 1 + Display port x 1 |
| 3. Serial port (9-pin; D-sub) x 1 + External VGA (15-pin; D-sub) x 1 |
| + 2nd LAN (RJ45) x 1 |
| 4. Serial port (9-pin; D-sub) x 1 + Display port x 1 + 2nd LAN (RJ45) x 1 |
| 5. Serial port (9-pin; D-sub) x 1 + 2nd Thunderbolt™ 4 Type-C x 1 |
| 6. Serial port (9-pin; D-sub) x 1 + 2nd Thunderbolt™ 4 Type-C x 1 |
| + 2nd LAN (RJ45) x 1 |
| 7. Serial port (9-pin; D-sub) x 2 + External VGA (15-pin; D-sub) x 1 |
| 8. Serial port (9-pin; D-sub) x 2 + Display port x 1 |
| 9. Serial port (9-pin; D-sub) x 2 + External VGA (15-pin; D-sub) x 1 |
| + 2nd LAN (RJ45) x 1 |
| 10. Serial port (9-pin; D-sub) x 2 + Display port x 1 + 2nd LAN (RJ45) x 1 |
| 11. Serial port (9-pin; D-sub) x 2 + 2nd Thunderbolt™ 4 Type-C x 1 |
| 12. Serial port (9-pin; D-sub) x 2 + 2nd Thunderbolt™ 4 Type-C x 1 |
| + 2nd LAN (RJ45) x 1 |
| Communication Interface | 10/100/1000 base-T Ethernet |
| Intel® Wi-Fi 7 BE200, 802.11be |
| Bluetooth (v5.4) xi |
| Optional: Dedicated GPS with L1/L5 xii |
| Optional: 4G LTE mobile broadband with integrated GPS xii, xiv |
| Optional: 5G Sub-6 with integrated GPS xii, xiii, xiv |
| Optional: Dual SIM (Mini-SIM 2FF and e-SIM) ix, xiv |
| Security Feature | TPM 2.0 |
| Kensington lock |
| Smart card reader |
| Getac Disk Wipe |
| Optional: Fingerprint reader xv |
| Optional: HF RFID reader xv, xvi |
| Optional: Absolute Persistence® |
| Power | AC adapter (90W, 100-240VAC, 50/60Hz) |
| AC adapter (120W, 100-240VAC, 50/60Hz) ii |
| High capacity Li-ion battery (10.8V, typical 6900mAh; min. 6600mAh) x 2 |
| Optional: Multimedia bay battery (11.1V, typical 4200mAh; min. 2080mAh) x 1 |
| LifeSupport battery swappable technology |
| Dimension (W x D x H) & Weight | 342 x 281 x 53.5mm (13.46″ x 11.06″ x 2.11″) |
| 3.08kg (6.79lbs) xvii |
| Rugged Feature | MIL-STD-810H certified |
| IP66 certified |
| MIL-STD-461G certified xviii |
| Vibration & 6ft (1.8m) drop resistant |
| Optional: ANSI/UL 121201, CSA C22.2 NO. 213 |
| (Class I, Division 2, Groups A, B, C, D) xix |
| Optional: Salt fog certified |
| Environmental Specification | Temperature xx : |
| – Operating: -29°C to 63°C / -20°F to 145°F xxi |
| – Storage: -51°C to 71°C / -60°F to 160°F |
| Humidity: |
| – 95% RH, non-condensing |
| Pre-installed Software | Getac Utility |
| Getac Geolocation |
| Getac Barcode Manager xxii |
| Optional: Absolute Secure Endpoint |
| Optional: Absolute Secure Access |
| Optional software | Getac Driving Safety Utility |
| Getac VGPS Utility xxiii |
| Accessories | High capacity Li-ion battery (10.8V, typical 6900mAh; min. 6600mAh) |
| AC adapter (90W, 100-240VAC) |
| Capacitive stylus with tether |
| Optional: |
| Carry bag |
| High Capacity Li-ion Battery (10.8V, typical 6900mAh; min. 6600mAh) |
| Multi-Bay charger (Dual-Bay) |
| Multi-Bay charger (Eight-Bay) |
| AC adapter (90W, 100-240VAC) |
| AC adapter (120W, 100-240VAC) ii |
| MIL-STD-461 AC adapter (90W, 100-240VAC) |
| DC-DC vehicle adapter (120W, 11-32VDC) |
| Capacitive stylus with tether |
| Protection film |
| Vehicle cradle xxiv |
| Vehicle dock xxiv |
| Office dock |
| Spare SSD kit |
| 100W Type-C adapter xxv |
| Bumper-to-Bumper Warranty | Accidents can take your equipment out of service |
| when you least expect it, especially in a rugged |
| environment, which can cause costly equipment |
| downtime. |
| That is why Getac has introduced accidental |
| damage as standard under our |
| Bumper-to-Bumper warranty, to help minimize |
| your enterprise IT costs. |
| Bumper-to-Bumper is your hassle-free guarantee. |
| That means you can depend on us to have your |
| unit back in service within days. |
| Standard |
| 3 years Bumper-to-Bumper |