| Graphics | Intel® Core™ i5-11500HE vPro® Processor |
| Max. 4.5GHz with Intel® Turbo Boost Technology |
| – 12MB Intel® Smart Cache |
| Platform options: |
| Intel® Core™ i7-11850HE vPro® Processor |
| Max. 4.7GHz with Intel® Turbo Boost Technology |
| – 24MB Intel® Smart Cache |
| Intel® Xeon® W-11865MRE vPro® Processor |
| Max. 4.7GHz with Intel® Turbo Boost Technology |
| – 24MB Intel® Smart Cache |
| VGA Controller | Intel® UHD Graphics |
| Optional: NVIDIA® Quadro® RTX3000 |
| 6GB discrete graphics controller i, ii, iii |
| Optional: NVIDIA® GeForce® GTX1650 |
| 4GB discrete graphics controller i, ii |
| Optional: NVIDIA® RTX™ A4500 |
| 16GB discrete graphics controller i, ii, iii |
| Display | 15.6″ TFT LCD FHD (1920 x 1080) |
| Protection film |
| 1,000 nits LumiBond display with Getac sunlight |
| readable technology |
| Optional: Capacitive multi-touch screen |
| Storage & Memory | 16GB DDR4 |
| Optional: 32GB / 64GB / 128GB DDR4 |
| 512GB PCIe SSD |
| Optional: 1TB / 2TB PCIe SSD |
| Optional 2nd storage: 512GB / 1TB / 2TB PCIe SSD |
| Optional 3rd storage: 512GB / 1TB / 2TB PCIe SSD |
| Keyboard | LED backlit membrane keyboard |
| with integrated numeric keypad |
| Pointing Device | Touchscreen |
| – Optional: Capacitive multi-touch screen |
| Touchpad |
| – Touchpad with two buttons |
| Audio | Integrated stereo speakers |
| Integrated dual-array microphone |
| Expansion Slot | Smart card reader |
| Optional: ExpressCard 54 or PCMCIA Type II iv |
| Optional: SD card reader |
| I/O Interface | 5MP webcam x 1 |
| Thunderbolt™ 4 Type-C x 1 xiii |
| USB 3.2 Gen 2 Type-A x 4 |
| LAN (RJ-45) x 2 |
| Audio in/out combo x 1 |
| DC in Jack x 1 |
| HDMI 2.0 x 1 |
| Display port x 1 |
| Docking connector x 1 |
| Serial port (9-pin; D-sub) x 1 |
| External VGA (15-pin; D-sub) x1 or 2nd |
| serial port (9-pin; D-sub) x 1 v |
| Optional: SIM card slot x 1 (Mini-SIM, 2FF) vi |
| Optional: RF antenna pass-through for GPS, |
| WWAN and WLAN |
| Communication Interface | 2.5GBASE-T Ethernet |
| Intel® Wi-Fi 6E AX210, 802.11ax |
| Bluetooth (v5.2) vii |
| Optional: Dedicated GPS with L1/L5 viii, ix |
| Optional: 4G LTE mobile broadband with |
| integrated GPS vi, viii |
| Security Feature | TPM 2.0 |
| Kensington lock |
| Smart card reader |
| Intel ® vPro ® Technology |
| Getac Disk Wipe |
| Optional: Absolute Persistence® |
| Power | AC adapter (150W, 100-240VAC, 50/60Hz) ii |
| AC adapter (230W, 100-240VAC, 50/60Hz) i |
| Battery (10.8V, typical 6900mAh; min. 6600mAh) x 2 |
| Dimension (W x D x H) & Weight | 412 x 322 x 52.5mm (16.22″ x 12.68″ x 2.07″) x |
| 4.41kg (9.72lbs) x |
| Rugged Feature | MIL-STD-810H certified |
| IP66 certified |
| MIL-STD-461G certified xi |
| Vibration and 4ft (1.2m) drop resistant |
| Optional: ANSI/UL 121201, CSA C22.2 NO. 213 |
| (Class I, Division 2, Groups A, B, C, D) |
| Optional: Salt fog certified |
| Environmental Specification | Temperature xii : |
| – Operating: -29°C to 63°C / -20°F to 145°F |
| – Storage: -51°C to 71°C / -60°F to 160°F |
| Humidity: |
| – 95% RH, non-condensing |
| Pre-installed Software | Getac Utility |
| Getac Geolocation |
| Optional: Absolute Secure Endpoint |
| Optional: Absolute Secure Access |
| Accessories | Battery (10.8V, typical 6900mAh; min. 6600mAh) x 2 |
| AC adapter (150W, 100-240VAC, 50/60Hz) ii |
| or AC adapter (230W, 100-240VAC, 50/60Hz) i |
| Capacitive stylus with tether |
| Optional: |
| Backpack |
| Battery (10.8V, typical 6900mAh; min. 6600mAh) |
| Multi-Bay charger (Dual-Bay) |
| AC adapter (150W, 100-240VAC, 50/60Hz) ii |
| AC adapter (230W, 100-240VAC, 50/60Hz) i |
| Office dock AC adapter (230W, 100-240VAC, 50/60Hz) i |
| MIL-STD-461 AC adapter (230W, 100-240VAC) x |
| DC-DC vehicle adapter (230W, 11-32VDC) |
| Capacitive stylus with tether |
| Protection film |
| Vehicle dock |
| Office dock ii |
| Spare SSD kit |
| Bumper-to-Bumper Warranty | Accidents can take your equipment out of |
| service when you least expect it, especially in a |
| rugged environment, which can cause costly |
| equipment downtime. That is why Getac has |
| introduced accidental damage as standard |
| under our Bumper-to-Bumper warranty, to help |
| minimize your enterprise IT costs. Bumper-toBumper |
| is your hassle-free guarantee. That |
| means you can depend on us to have your unit |
| back in service within days. |
| Standard |
| 3 years Bumper-to-Bumper |